Tarihçe

Yüksekokulumuzun Kuruluş Tarihi ve Dayanağı:

Yüksekokulumuz kuruluşu, 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla değişik 7/d-2 maddesi uyarınca, 10/09/2009 tarihli Yükseköğretim Kurulu Genel Kurulunda alınan karar uyarınca Akdeniz Üniversitesine bağlı olarak kurulmuştur. 

2010-2011 eğitim-öğretim yılında Turizm ve Otel İşletmeciliği Programına 42 öğrenci alarak eğitim-öğretim faaliyete başlamıştır.

2014-2015 eğitim-öğretim yılı itibariyle 4 programla eğitim öğretim faaliyetini sürdüren Yüksekokulumuz, Türkiye Büyük Millet Meclisinde 31 Mart 2015 tarihinde kabul edilen ve 23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 6640 sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna”  uyarınca, 2809 sayılı kanuna eklenen “Ek Madde 161” gereğince kurulan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesine bağlanmıştır.

 

YÜKSEKOKUL GENEL TANITIM

Gazipaşa:

Alanya'nın 40 km. doğusunda, Akdeniz kıyısında Gazipaşa Ovası üzerine kurulmuştur. İlçenin kıyı şeridi uzunluğu yaklaşık 50 km.dir. Denize girmek için çok uygun plajlara sahiptir. Kıyı şeridinin yarıya yakını kumsal olup diğer kısmı kayalıklardan oluşur fakat kayalıkların arasına gizlenmiş müthiş güzellikte koylar da denize girmek için ideal mekanlardır.

Gazipaşa ilçesi; yaklaşık 27 bin dekar örtüaltı ve açık alan sebze yetiştiriciliği, 50 bin dekar meyve yetiştiriciliği ve 64 bin dekar bitkileri yetiştiriciliğinin yapıldığı önemli bir tarım merkezidir.

Ulaşım:

Gazipaşa havaalanı havayolu ulaşımını mümkün kılmaktadır. Gazipaşa’nın çevre il ve ilçelerle düzenli karayolu bağlantısı mevcuttur. İlçe, Mersin- Antalya karayolu üzerinde olup günün her saati bu güzergahta ulaşım mümkündür. Ayrıca Alanya ilçesi bağlantılı deniz yolu mevcuttur. İlçe yat limanı deniz yolu alternatifini arttırmaktadır.